Kdy zapnout a vypnout mlhovky?

Typické podzimní či jarní mlhy, husté zimní sněžení, ale také letní přívalové deště. Do situace, kdy se viditelnost mění z minuty na minutu, se můžeme dostat v průběhu celého roku. Jak se ale v těchto situacích chovat a kdy použít mlhová světla automobilu?

Kdy zapnout a vypnout mlhovky?

Zbytečně zapnutá mlhová světla jsou častým důvodem troubení a blikání na českých silnicích. Spousta řidičů je používá i v naprosto zbytečných situacích, takzvaně pro jistotu. Mlhovky ovšem mohou často napáchat více škody než užitku, ostatní řidiče totiž mohou oslnit stejně nepříjemně, jako zapnutá dálková světla.

Mlhovky používáme jen za opravdu špatné viditelnosti, kdy jen stěží rozeznáváme své okolí!

Přední vs. zadní mlhovky

Zatímco předními mlhovými světly jsou vybavena pouze některá – často novější – vozidla, zadní mlhovky jsou nezbytnou součástí každého automobilu. A každý řidič by se s jejich ovládáním samozřejmě měl před první jízdou dostatečně seznámit. Během špatné viditelnosti máme povinnost mít zadní mlhovky zapnuté, přední mlhovky jsou ovšem naopak v těchto situacích dobrovolné.

Tip: Co dělat při ztrátě malého i velkého technického průkazu?

Mlhovky v zákonech

A jak se k použití mlhovek vyjadřují české zákony? §32 (4) zákonu č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích, potvrzuje naše tvrzení výše: „Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.“

Co je to snížená viditelnost?

V §2 – tedy vymezení pojmů zákona se navíc dozvíme, že:  „ff) snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.“

Tip: Jak odstranit škrábance na autě?

Nezapínejte tedy mlhovky zbytečně, jakmile se objeví lehký ranní opar nad silnicí, ale šetřete si je pro případ, kdy opravdu bude jejich použití nezbytné a bezpečné.

Jak správně používat mlhovky

Když shrneme veškeré informace, mlhovky tedy zapínáme až v situaci, kdy už ani mžourání nepomáhá k tomu, abychom bezpečně rozeznali zadní světla automobilu před námi nebo jeho obrysy. Pokud tedy jedeme za dalším vozidlem, zapneme zadní mlhovky, aby nás dojíždějící vozidlo mohlo včas spatřit.

Tip: Dálniční známky v zahraničí

Jakmile nás řidič dalšího vozidla dojede a udržuje za námi přiměřenou vzdálenost, mlhovky bychom měli vypnout. Zadní mlhová světla totiž řidiče za vámi oslňují stejně, jako vás často protijedoucí řidiči se zapnutými dálkovými světly. Přední mlhovky taktéž používejte pouze v případě, že jimi nebudete oslňovat řidiče před sebou.

Kdy nepoužívat mlhovky?

I za opravdu špatné viditelnosti, kdy byste na mlhovky měli plný nárok, existuje pár výjimek, při kterých není použití mlhovek žádoucí. Zejména se tedy jedná o situace, kdy byste jimi mohli nebezpečně oslnit ostatní účastníky silničního provozu. Mlhovky nepoužívejte v koloně nebo při husté dopravě ve městech.  

Tip: Jak ochránit auto před kroupami?

Postih za nesprávné použití mlhovek

Pokud mlhovky zapomenete po zlepšení viditelnosti vypnout nebo je používáte zbytečně, většinou vás na to blikáním či troubením upozorní okolní řidiči. V případě, že vás u tohoto ovšem nachytá policie, může vás nesprávné použití mlhovek vyjít až na 2.000 Kč a jeden bod k tomu.

Zdroje:

https://www.policie.cz/clanek/or-kladno-zpravodajstvi-vite-jak-spravne-pouzivat-mlhovky.aspx

https://www.uamk.cz/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *