Tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika? Mnoho lidí se rozhoduje, kterou technologii nasadí. Nejvýhodnější ale může být kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem dohromady. Díky spojení můžete dosáhnout na vyšší dotaci a kombinační bonus až 305 000 Kč. Na dotaci dosáhne každý mimo domácnosti, které přecházejí z plynového kotle.
Fotovoltaická elektrárna spolu s tepelným čerpadlem může být výhodná pro domácnosti, které chtějí využívat solární energii nejen k výrobě elektřiny, ale také k vytápění budovy nebo ohřevu teplé vody. Tento způsob vytápění může být úspornější než klasické způsoby vytápění, pokud je v domě dostatek solárního záření a pokud je tepelné čerpadlo správně nainstalováno a nastaveno.
TIP: Fotovoltaika dotace 2022 – Nová zelená usporám
Fotovoltaika s tepelným čerpadlem recenze
Spojení obou technologií vás ještě více přiblíží energetické soběstačnosti a sníží náklady na energie. Pokud jste využívali plynový kotel nebo elektrokotel může vaše úspora dosahovat více než 50%. Přebytky z fotovoltaiky se podílí na provozu čerpadla.
„Je to velmi individuální. Pokud někdo přesto chce bez větších výpočtů slyšet číslo, říkám, že kombinací čerpadla a solárních panelů lze ušetřit až šedesát procent veškerých nákladů na energie,“
ředitel Schlieger Pavel Matějovič
Fotovoltaiku v kombinaci s tepelným čerpadlem nabízí mnoho velkých realizátorů. Řešení mají firmy:
- Fotovoltaika s tepelným čerpadlem ČEZ
- Fotovoltaika s tepelným čerpadlem E.ON
- Fotovoltaika s tepelným čerpadlem S-Power
- Fotovoltaika s tepelným čerpadlem Woltair
- Fotovoltaika s tepelným čerpadlem Schlieger
- Fotovoltaika s tepelným čerpadlem Viessmann
- a další viz:
TIP: Nejlepší tepelná čerpadla recenze a cena
Pros
- vyšší úspora za energie
- obě technologie se doplňují
- zisky z energie tepelné čerpadlo ještě násobí
Cons
- vyšší pořizovací náklady
Fotovoltaika s tepelným čerpadlem cena
Celková cena je velice individuální záleží na tom kolik panelů, baterií a jak výkonné tepelné čerpadlo potřebuje daná domácnost. Jiné požadavky bude mít pár důchodců na chalupě a jiné čtyřčlenná domácnost v novostavbě. Nicméně ceny po odečtení dotace startují na 300 000 Kč, návratnost je také záležitostí mnoha parametrů ale při aktuálně vysokých cenách je to kolem 5ti let.
Fotovoltaika s tepelným čerpadlem zkušenosti
Mám systém TČ + termika asi 3 roky a rok FVE+TČ+termika.Tč vzduch voda iverter a zatím plná spokojenost.Po delším bádání jsem zjistil,že nejlepší zapojení je kompresor zapojen na čez vždy a venkovní jednotka+vodní čerpadlo Čez nebo FVE(systém split).
fukuši z mypower.cz
Čerpadlo běží 20hod/den .Venkovní jednotka má příkon do 300W a čerpadlo vodní 250W.Celkem cca 500Wx20hod.To znamená že až 10Kw/den může odečíst FVE.Systém funguje nejlépe na začátku a konci topného období.Minimálně Prosinec
je systém vždy celej na Čez.Tuv je předhřívána pro Tč termikou.Tímto zapojením jsem se dostal na cca náklady Tč země voda
bez drahého zemního vrtu(120m).
Ahojky,
zuni z emimino.cz
my máme tepelné čerpadlo, solární kolektory a v současné době nám instalují fotovoltaickou el. Dle názoru mého manžela největší úsporou přímých investic jsou solární panely na ohřev vody, protože největší spotřeba plynu je právě při dohřevu vody. Těmito solárními panely jde i přitápět. Dobrou věcí jsou i krbová kamna napojená na ústřední topení. My máme instalovaný jen výměník na kouřovod, ale i to se nám velice osvědčilo. Máme zateplený RD o velikosti 170m2 na patro a ročně za plyn platíme max. 8-10 tisíc. Tak snad jsem něco poradila.
my máme solární panely na ohřev teplé vody + přitápění, tepelné čepadlo země vzduch, rekuperaci, krb s teplovodním výměníkem. Je to novostavba zateplená, 150m2 na patro (přízemí, patro + část podsklepená). Zatím platíme v průměru 3 tis za měsíc, ale máme tu vše na elektřinu, takže spotřebu za ohřev + vytápění nedokážu odhadnout. Ale já denně vařím, peru, suším, máme čovku, rolety na elektropohon, počítač, různá čerpadla atd. Všechno žere málo, ale dohromady už je to hodně
Ale časem chceme přikoupit 2 solární panely. Určitě nejvíc uspoří krb s tepl. výměníkem, člověk hodinu až dvě topí a má 1 000 l nádrž vody natopenou na 60 i více stupňů.
Radka75 z emimino.cz
Často kladené dotazy
Jelikož jsme tepelné čerpadlo s fotovoltaikou pořizovali jako komplet, může být horší porovnávat výhody jednotlivých zařízení. Ale zkusím to rozebrat postupně v bodech:
Původně jsme vytápěli elektrokotlem a krbovou vložkou bez výměníku. Za rok jsme na energiích celé domácnosti, včetně dřeva do krbu, zaplatili 60 000 Kč.
Za posledních 12 měsíců jsme zaplatili 27 500 Kč! Ve výsledku je to úspora 32 500 Kč za rok, tedy ušetřeno ještě o 7 500 Kč více, než jsem očekával při pořizování systému.
Silně pozitivně navíc vnímám dvě okolnosti – tento rok byl mnohem studenější a zima delší. Zadruhé máme doma nastavenou teplotu na 23,5 °C. Původně jsme měli 21,5–22 °C na elektrokotli s tím, že se občas zatopilo v kamnech – tedy večer jsme vytopili, ale ráno jsme se probouzeli do 22 °C. Elektrokotel udržoval dům na nižší teplotě a tu vyšší jsme si přitápěli v obýváku. Věděl jsem v té době, že ty náklady nejsou úplně OK, tak jsme i proti vůli ženy měli doma nižší teplotu, než ona vyžadovala.
Elektrárna na střeše za ten rok vyrobila cca 5,9 MWh, to je při naší ceně elektřiny 16 500 Kč. Z toho okolo 85 % využíváme, tedy fotovoltaika na střeše ušetřila za rok řekněme 14 tisíc.
Návratnost celého systému jsem před rokem odhadoval optimisticky na 12 let s tím, že cena energií poroste a vyjde to. Nakonec by mi při současné ceně elektřiny vyšla na 10,5 roku a s jejím růstem očekávám, že návratnost klesne k 7–8 rokům. Aktuálně máme zafixovaný dle mého velmi výhodný tarif.
Vybrat na začátku topení elektrokotlem byl takový „test“. Cena kotle byla cca 25 tisíc i s Wi-Fi termostatem (po výměně systému jsme to za 15 tisíc prodali) a to byl dobrý začátek, abychom prvně zjistili, jak to doma s topením vlastně bude a kolik protopíme. Neměli jsme s tím žádné zkušenosti ani bližší odhad a nechtěli jsme hned dávat takovou sumu peněz za tepelné čerpadlo, které jsme nakonec zvolili. I přes to, že to ekonomicky nejlepší řešení nebylo a první rok jsme protopili hodně. A také čím později systém vytápění zvolíte, tím modernější ho budete mít. Zrovna u tohoto jsme byli prý teprve druzí v ČR, kdo měli nový Tengeo systém, který v jedné bedně kombinuje jak zařízení pro fotovoltaiku, tak tepelné čerpadlo.
manželé Komárkovi z tzb-info.cz
TIP: Zkušenosti s tepelným čerpadlem – Nevýhody tepelného čerpadla
Ano, díky vysokým cenám za energie. Cena řešení po odečtení dotace startuje na 300 000 Kč, návratnost je také záležitostí mnoha parametrů, momentálně je to kolem 5ti let.
Provozu kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem je řízen pomocí moderních systémů, které dokáží rozpoznat množství přebytkové energie z fotovoltaiky a poté regulovat tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo pak využívá přebytky elektrické energie buď přímo nebo z baterií a multiplikuje výnos ze sluníčka díky svému COP.
Fanda moderních technologií a udržitelných energetických řešení. Vystudoval technickou školu FIT ČVUT v Praze. Zajímá se o megatrendy jako fotovoltaická energie, elektroauta nebo snižování spotřeby domácností.